top of page
Rottweiler.jpg

   

Hakkında

   Rottweiler, Roma lejyonlarının mastifflerinden gelen, büyük güce sahip sağlam, çalışan bir cinstir. Nazik bir oyun arkadaşı ve aile çevresi içinde koruyucu olan Rottie, dış dünyayı kendinden emin bir mesafeyle gözlemler. Bir erkek Rottweiler, omuzda 24 ila 27 kaslı inç arasında herhangi bir yerde duracaktır; dişiler biraz daha küçük ve daha hafif koşarlar. Akıllı pas işaretlerine sahip parlak, kısa siyah ceket, heybetli bir güç resmine katkıda bulunuyor. Kalın kaslı bir arka kısım, Rottie'nin zahmetsiz tırıs yürüyüşüne güç verir. İyi yetiştirilmiş ve uygun şekilde yetiştirilmiş bir Rottie, sakin ve kendinden emin, cesur olacak ama aşırı derecede saldırgan olmayacaktır. Bu birinci sınıf gardiyanların yabancılara gösterdiği mesafeli tavır, Rotties'i sevdiklerine sevdiren oyunculuğu ve düpedüz aptallığı yalanlıyor..

Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Tarihi

Roma İmparatorluğu, Batı Avrupa'nın biçimlendirici yıllarının arkasındaki düzenleyici güçtü ve köpek yetiştiriciliği, pratik problem çözme için Roma dehası tarafından sonsuza dek değiştirilen birçok arayış arasındaydı.

Fetih Roma lejyonları dünyanın en uzak köşelerine yürüdüklerinde, sürülerini toynak olarak yanlarında getirdiler. Ordu, sürüyü hareket ettirmek ve korumak için sağlam, dayanıklı köpeklere ihtiyaç duyuyordu. Asya mastiff türlerini damızlık olarak kullanan Romalılar, bugünkü Rottweiler'ın uzak atasını geliştirdiler. Yüzyıllar boyunca lejyonlar, İmparatorluğun kuzey sınırlarına yığılmış olan sözde barbar yığınları olan Germen ordularını kontrol altına almak için mücadele etti. Romalıların bu bölgelere getirdiği köpekler, birçok Alman ırkı için temel stok haline geldi.

İmparatorluğun çöküşünden sonraki yüzyıllarda, Romalı çoban köpekleri sığır kasabası Rottweil'de iş buldu. Sürüleri meradan pazara taşıyarak ve yol boyunca ilgili herkesi haydutlardan ve hırsızlardan koruyarak Rottweiler Metzgerhund veya Rottweil Kasap Köpeği adını burada kazandılar.

Rottie'nin hayvancılıktaki kariyeri, 1800'lerde demiryolu sığır vagonlarının yükselişiyle sona erdi. Polis köpekleri, kişisel koruyucular ve çeşitli ağır görevleri yerine getirebilen mavi yakalı köpekler olarak yeni işler buldular. Rotties, körler için ilk rehber köpekler arasındaydı ve daha yakın zamanlarda, Oklahoma City ve Dünya Ticaret Merkezi gibi felaket bölgelerinde arama kurtarma çalışanları olarak öne çıktılar.

Cinsin uzun tarihi boyunca oynadığı pek çok rol göz önüne alındığında, Kasap Köpeğinin ilk Alman cins standardının 1901'de hazırlanmasından bu yana şekil ve huy olarak çok az değişiklik göstermesi dikkat çekicidir.

Bakım Yaparken Neler Beklenmeli?

   Yetiştirmeden önce, sorumlu Rottweiler yetiştiricileri, X-ışını ile tespit edilebilen kalça ekleminin bir malformasyonu olan kalça displazisi; göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları. Kanser bazen tüm köpeklerde olduğu gibi cinste de görülür.

Sağlık

   Rottweiler, düz, kaba, orta uzunlukta bir dış kaplamaya sahiptir. Astar, boyun ve uyluklarda bulunur. Haftada bir fırçalanmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez daha bol tüy dökecek olsa da, yılın büyük bölümünde yalnızca çok orta düzeyde tüy döker. Haftada bir dişleri fırçalanmalı ve tırnakları kesilmelidir. Dremel gibi bir taşlama aletinin kullanılması özellikle tırnakların kesilmesinde etkilidir.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça Değerlendirmesi

  2. Dirsek Değerlendirmesi

  3. Mizaç Testi ​

 

Bakımı

Rottweiler, düz, kaba, orta uzunlukta bir dış kaplamaya sahiptir. Astar, boyun ve uyluklarda bulunur. Haftada bir fırçalanmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez daha bol tüy dökecek olsa da, yılın büyük bölümünde yalnızca çok orta düzeyde tüy döker. Haftada bir dişleri fırçalanmalı ve tırnakları kesilmelidir. Dremel gibi bir taşlama aletinin kullanılması özellikle tırnakların kesilmesinde etkilidir.

Egzersiz

Rottweiler, özellikle insanlarıyla birlikte yüzmeyi, yürümeyi ve tırıs yapmayı sever. Cins, kaslı ve atletiktir ve günlük olarak egzersiz yapma fırsatına sahip olmalıdır. Yapılması gereken işler varsa, Rottweiler at arabasını kolayca öğrenir ve gütme, iz sürme ve itaat konularında mükemmel işçilerdir. Rottweiler'ın yapmayı öğrenebileceği köpek aktivitelerinin sınırı yoktur. Aşırı kilo hiçbir köpek için iyi değildir ve egzersiz, Rottweiler'ınızı formda ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Eğitim

Rottweiler, hayatının erken dönemlerinden başlayarak eğitilmelidir. Liderlik, köpek sosyalleşmesi, temel eğitim sınıfları ve sahibinin evinde yaşamak, iyi huylu bir Rottweiler yetiştirmenin anahtarıdır. Rottweiler, insanlardan ve yaşam deneyimlerinden izole edilemeyen 'insan köpekleridir'. Cinsi ne olursa olsun köpekler, garip hayvanlar ve insanlarla dolu bu dünyada yaşamalıdır. Cins konusunda bir uzman, 'Bir Rottweiler sahibi olarak, köpeğime günlük öğrenme fırsatı vermek için zaman, enerji ve para harcamak benim sorumluluğumda' diyor. Cins zekidir, oldukça eğitilebilir ve memnun etmek ister, ancak bazıları inatçı olabilir. Disiplinin kaba olmadan tutarlı, adil ve sağlam olması çok önemlidir. Rottweiler ile kaba barınma, saldırganlığı teşvik edebilir ve bundan kaçınılmalıdır.

 

 

 

rottweiler cinsi köpeklerin özellikleri: 

      Anlatacaklarım bu rottweiler köpek ırkının %90 için geçirlidir. Rottweiler ırkı aşık olabileceğiniz bir köpek ırkıdır. Bu ırk hastalık konusunda çok hassas bir ırktır. Yanında bir kuş konsa hastalık kapıp hastalanabilir.Bundan dolayı yavru köpeğiniz evinize geldiği gün veterinere götürün aşılarını asla ihmal etmeyin.

rottweiler cinsi köpeğin beslenmesi

    Sağlıklı bir köpek bakmak istiyorsanız kesinlikle köpeğinizi ev yemeği tavuk kemiği yada ekmek ile  beslemeyin. Önereceğim  mama proplan küçük ırk yavru köpek maması kuzu etli  yada hills kuzu etli yavru köpek maması tavsiye ederim. Mama  içine günde bir defa yumurta yoğurt katabilirsiniz.Yavru köpeğinizi sabah öğlen akşam olmak üzere  üç defa besleme yapabilirsiniz. Köpeğinizi altı aylıktan sonra günde bir defa besleme yapmanız uygun olacaktır. 

rottweiler cinsi köpeğin eğitimi

    Köpeğin ilk eğitimi ev ortamında bakacaksanız tuvalet eğitimidir. Profosyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telavisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır. Köpek dört aylık olana kadar kasları gelişmediği için tuvaletini gözünüze baka baka yapacaktır. Sakın olaki yanlış yere tuvalet yaptı diye azarlamayın burnunu kakasına sürtmeyin. Şu yanlış mesajı  almış olur  "ben senin kakanı görmek istemiyorum" Köpek kakasını sahibine göstermemek içinde kakasını yemeye başlayacaktır. Bunun nedeni yanlış tuvalet eğitimidir. rottweiler cinsi köpeğin tasmalı tasmasız eğitimi köpek altı aylık iken başlar. Kitap okuyarak yada film izleyerek köpek eğitiminde başarılı olamazsınız. O filmdeki kitaptaki eğitimler o köpeğin ve sahibinin hikayesidir. Onların yaşam tarzıdır. Her köpeğin eğitim şekli köpeğin karekterine göre değişir. Aynı ırk köpek olsa da karakteri farklı olduğu için eğitimide farklı olabilir. rottweiler cinsi köpek koruma köpeğidir bire bir kişi koruma yapma özelliğinesahiptir ayrıca çok iyi bekçi köpekleridir  rottweiler cinsi köpekleri asla çocuklarla yalnız bırakmayın aşırı heycanlı bir köpek olduğu için kontrolden çabuk çıkar koşan, çocukların oynayan çocukların  giden bisikletin peşinden koşup zarar verebilir. Köpeğinize yemek verdiğinizde yemeğin önünden bir yabancı yada çocuğun geçmesine  sinirlenip saldırabilir. Rottweiler cinsi köpekler sahiplerine aşıktır. Sahibi köpeğin  yanında bir başka köpeği yada çocuk sevse sahibi ortamdan ayrıldığında sevilen köpeği yada çocuğu kıskanıp zarar verip öldürebilir. Köpeğiniz yaz aylarına ve kış aylarına girerken tüy döküm mevsimi yaşar. Bu zamanlarda köpek kuaförüne traj ettirmeniz tavsiye edilir.Köpeğiniz her altı ayda bir regli olur. Çiftleşme ve yavru alma zamanıdır. Bunun  için en uygun dönem 16 aylık olduğu dönemi seçin. Bu dönemde sağlıklı yavrular alırsınız. Genelde 6 ile  10 arası yavru yaparlar.

 

 

 

 

 

 

Beslenme

Rottweiler, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek maması üzerinde başarılı olmalıdır. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

 

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

                                                   İSTANBUL

rottweiller-ekle.jpg
rottweiller-ekle.jpg
bottom of page