top of page
İngiliz Cocker Spaniel5.jpg

   

Hakkında

İngiliz Cocker Spaniel severler, cinslerini tanımlamak için genellikle 'neşeli' kelimesini kullanırlar. Tarlada iyimser ve evde yumuşak olan bu kompakt, ipeksi tüylü kuş köpeği, hoş kişiliği ve karşı konulamaz güzel görünümüyle büyük beğeni topluyor.

İngiliz Cocker Spaniel, omuzda 15 ila 17 inç arasında duran, kompakt yapılı bir spor köpeğidir. Dikkatli ve ağırbaşlı bir ifade ifade eden koyu renkli, eriyen gözleriyle yumuşak hatlara sahip kafası, gür, yakın duran kulaklarla çerçevelenmiştir. Çeşitli çarpıcı renk ve desenlerde görülen orta uzunlukta kürk, ipeksi bir dokunuşa sahiptir. 'Denge', türü anlamada anahtar kelimedir: EC, mizaç, yapı ve hareket açısından dengelidir. EC'nin fiziksel güzelliğinin altında, av kuşlarını temizleme ve yakalama becerisiyle dünya çapında ünlü, yorulmak bilmez, memnun etmeye hevesli bir avcı yardımcısının kalbi atıyor. Daha çok ev içi uğraşları tercih edenler için bundan daha çekici ve hoş bir ev arkadaşı yoktur.

Tarihi   

Bu "spor köpekleri" (aynı zamanda avcı köpekleri veya kuş köpekleri olarak da anılırlar) işlevlerine, yani nasıl avlandıklarına göre alt bölümlere ayrılır. Bunlar İspanyollar, işaretçiler, ayarlayıcılar, geri çağırıcılar ve Avrupa faydalı ırklarıdır. Bunlardan İspanyollar genellikle en eskisi olarak kabul edilir.

İngiltere'nin spaniel ırkları, yüzyıllar önce İspanyol kökenli köpeklerden ("spaniel" kelimesi "İspanyol"dan türemiştir) geliştirilmiştir. Bu, kuş avcılarının köpekleri ağlar, yaylar ve bazen şahinlerle birlikte kullandıkları güvenilir av tüfeklerinin icadından çok önceydi.

İlk otoriteler, İspanyolları cinslerine göre değil, türlerine göre ayırdılar: ya su İspanyolları ya da kara İspanyolları. Arazi İspanyolları boyutlarına göre alt bölümlere ayrılmaya başladı. Daha büyük türler "yaylanan İspanyol" ve "tarla İspanyol" idi ve daha küçük olan, çulluk atma konusunda uzmanlaşmış, "kurma İspanyol" olarak biliniyordu.

19. yüzyılda, köpek şovlarının yükselişi, Viktorya dönemi İngiltere'sinin sınıflandırma çılgınlığıyla birleştiğinde, çeşitli İspanyol türlerinin resmi ırklar olarak belirlenmesine yol açtı. Böylece, İngiliz Springer Spaniel, Field Spaniel, İngiliz Cocker Spaniel ve günümüzün tüm İngiliz Spaniel ırkları boyunca.

20. yüzyılın başlarındaki Amerikan köpek meraklıları, refakatçi olarak yetiştirilmiş bir Cocker geliştirdiler. İngiliz kuzeninden daha kalın bir ceketi, daha kısa kafası ve daha kubbeli bir kafatasıyla daha küçüktü. Eski İngiliz av köpeğini tercih edenler, 1935'te English Cocker Spaniel Club of America'yı kurdular. Ve 1946'da AKC, Cocker Spaniel (ABD tipi) ve İngiliz Cocker Spaniel'i ayrı ırklar olarak resmen tanıdı.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımından Neler Beklenmeli?

   Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   İngiliz Cocker genel olarak sağlıklı bir cins olmasına rağmen, bazı genetik sağlık koşullarının ara sıra meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar ilerleyici retinal atrofi, kalça displazisi, ailesel nefropati ve yetişkin başlangıçlı nöropatiyi içerir. Sorumlu bir yetiştirici, damızlık stoklarını, türü etkileyebilecek koşullar açısından test ettirecektir. İngiliz Cocker'ın kulakları enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak kontrol edilmeli ve köpekler için tasarlanmış bir diş macunu kullanılarak dişler sık ​​sık fırçalanmalıdır.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Patella Değerlendirmesi

  2. Progresif Retinal Atrofi, PRCD (PRA-prcd, PRCD) - DNA Testi

  3. Kalça Değerlendirmesi

Bakımı

    İngiliz Cockers'ların çoğu, köpeğin en iyi şekilde görünmesini sağlamak ve paspas ve dolaşma oluşumunu önlemek için haftada en az bir kez kapsamlı bir fırçalama ve tarama dahil olmak üzere düzenli bakım gerektiren oldukça bol bir tüye sahiptir. Buna ek olarak, köpek genellikle her ay belirli bölgelerde, ayak çevresinde, yüzde, boyun altında, kulakların altında ve kuyruğun altında kırpılır. Sahibi, genel bir düzeltme yapmak ve İngiliz Cocker 'ın düzgün görünümünü korumaya yardımcı olmak için makas, inceltme makası veya bir sıyırma aleti ve makas kullanmayı öğrenebilir. Kulaklar, birikintiler ve fazla kulak kiri için haftalık olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar en az ayda bir kesilmelidir.

Eğitim

  Neşeli ve sadık bir mizacı olan İngiliz Cocker, sahadaki talimatları takip edecek şekilde geliştirildi ve cins hala memnun etmeye çok hevesli. Eğitilmesi kolaydır ve yalnızca olumlu yöntemler kullanıldığı sürece kişisiyle çalışmaktan zevk alır. AK, sert veya olumsuz bir eğitim yaklaşımına zayıf tepki verecektir; kişisini sevmeli ve saygı duymalı, onlardan asla korkmamalıdır. Çeşitli durumlara uyum sağlayabilen, iyi ayarlanmış bir refakatçi sağlamak için erken sosyalleşme önerilir.

   İngiliz Cocker Spaniel ırkı köpekler orta boy ırk köpekler olarak bilinir. Yaşam alanları ev ortamı ve bahçe ortamında yaşamaya uygundur. İngiliz Cocker Spaniel köpek ırkını aldığınızda çok hareketli yüksek enerjiye sahip, çok arsız bir köpek aldınız demektir. Yapmanız geren ilk iş, köpeğinizi Veteriner Hekimle tanıştırmak olsun. İlk aşılar, iç parazit aşısıdır. Bu aşıyı yaptırmadığınız takdirde, köpeğiniz parazit zehirlenmesinden ölebilir. Diğer ölümcül hastalıklardan korunmak için Veteriner Hekimle sürekle iletişim halinde olun. Günü gelen aşıları asla ihmal etmeyin. Aksi halde köpeğinizi bir gecede kaybedersiniz. 

AMERİKAN COCKER - İNGİLİZ COCKER SPANİEL  - KUKUR 

   Amerikan  Cocker Spaniel ırkı karakter olarak aynı karakterdedir. Eğitimleri davranış biçimleri aynıdır. Av köpeği ırkındadır. Tavşan avında daha çok başarılıdır. Polis ve askerin narkotik eğitiminde kullandığı en iyi köpekler arasındadır.

İngiliz Cocker Spaniel KÖPEK BAKIM VE TEMİZLİĞİ

  •   Altı aylık olana kadar sabah akşam olmak üzere günde 2 defa besleyin.

  • Altı aydan sonra günde bir defa besleyin. Sabah ya da akşam günde 1 defa besleyin. Irkına özel bir mama alın. Tavsiyem   pro plan marka köpek maması, hill's köpek maması sizin için en uygun köpek maması olacaktır. Kış aylarında kuzu etli köpek maması yaz aylarında somonlu köpek maması daha uygun olacaktır.

  • Gün de bir defa mutlaka tarayın.

  • En az haftada bir yıkayın. Köpeklerin yıkama günü yoktur. Köpeğiniz kirlendiğinde kokmaya başladığında yıkayabilirsiniz.

  • Uzun dişli plastik yumuşak halı yıkama fırçası ile yıkayın. Daha temiz olacaktır. Köpeğinizin yüz kısmını elbise temizleme fırçası ile yıkayabilirsiniz. Kısa tüylü köpeklerde  köpeğinizi yeni aldığınız ayakkabı fırçaları ile ya da uzun dişli yumuşak plastik halı yıkama fırçaları ile yıkamanız daha iyi temizlik yapmanızı sağlayacaktır. Köpek şampuanlarına  çokta takılmayın kendinize ait şampuanlarla yıkayabilirsiniz. İnsana zarar vermeyen şampuan köpeğinize de zarar vermez. Mutlaka iyi durulayın. Kulak içini iyi temizleyip pamukla kulak içindeki suyu alın. Köpeğinizi havlu ile kurutup fön makinası ile kurutun. Kuruması için kendi haline bırakmayın, köpeğinizi asla bulaşık deterjanı yada bulaşık süngeri ile yakamayın. Bulaşık deterjanları köpeğin cildini yakar pembe derisini siyahlaştırır.

  • Her her altı ayda bir (İlkbahar ve Sonbahar ) tüy döküm mevsime girerler. Bu doğal bir olaydır. Asla vitaminlerle bu tüy dökümünü engelleyemezsiniz. Tüy döküm mevsimlerinde köpeğinizi köpek kuaförüne traj ettirdiğinizde aynı gün tüy dökümünden kurtulmuş olursunuz.

 

KÖPEK KUAFÖRÜ KÖPEK YIKAMA  0536 785 07 43 İSTANBUL  

 

EV İÇİ KÖPEK EĞİTİMİ

     Öncelikle köpeğinizi kendinize bağımlı hale getirmeyin. Köpeğinizi sürekli kucağınızda, yatağınızda yatırırsanız, elinizden yemek yedirirseniz, köpek size bağımlı hale gelir. Altı aylık olduğunda sizi evden dışarı çıkartmaz, evde yalnız kalamaz,  yalnız kaldığında sürekli havlayıp gürültü yapar. Yalnızlığın getirdiği stresten eşyaları kemirip parçalar, sahiplerinin dikkatini çekmek için evin tam ortasına tuvaletini yapar. Sahiplerini çileden çıkarır. Bu yüzden köpeğinizi günde iki saat yalnız kalmasını sağlayın. Kendi yatağında yada başka bir odada yalnız kalmaya alıştırın. Köpeğinizi asla durup dururken sevmeyin bir hareket karşılığında sevin örneğin otur komutu verin oturduğu için sevin  gel komutu verin size geldiği için sevin karşılıklı bir alışveriş olmalı. "Sen komutuma cevap verirsen, ben de seni severim." şeklinde olmalıdır. Karşılıksız sevgi gören köpekler arsız şımarık saldırgan olurlar. Köpeğinizin birden fazla oyuncağı olmasın. Birden fazla oyuncağı olan köpeklerin kafası karışır, evde tüm eşyaları kemirmeye başlayacaktır. Sadece bir adet oyuncağı olmalıdır. Onunla oyun oynayın. Oyunu siz başlatmalı, siz bitirmelisiniz.

İngiliz Cocker Spaniel - kukur köpeği  

 

 

 

 

 

Egzersiz

Neşeli, aktif bir spor köpeği olan İngiliz Cocker Spaniel, fiziksel ve zihinsel sağlığı için günlük egzersize ihtiyaç duyar. Sahibiyle uzun yürüyüşler veya doğa yürüyüşleri yapmak veya arka bahçede top oynamak gibi aktivitelerde başarılı olacaktır. Avlanma içgüdüsü güçlü kaldığından, yürüyüşler için tasmalı olmalı ve çitle çevrili bir avlu tavsiye edilir. Neşeli ve sevecen İngiliz Cocker Spaniel, mükemmel bir aile arkadaşıdır ve eğitilmesi kolaydır. İster tarlada çalışıyor, ister evde kanepede uzanıyor olsun, kuyruğu nadiren sallanır.

Beslenme

İngiliz Cocker, köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) ve aktivite düzeyine uygun yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Bazı İngiliz Cocker'lar aşırı kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Yemek artıklarını idareli verin, özellikle pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeriğine sahip gıdalardan kaçının. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

border-collie.jpg
SA.jpg
bottom of page