top of page
Pinscher 2.jpg

   

Hakkında

Uzun bacaklı Minyatür Pinscher, hayranlar tarafından 'Oyuncakların Kralı' olarak bilinir. Bu gururlu, korkusuz, eğlenceyi seven, parlak tüylü ve kompakt, kama biçimli fiziğine sahip oyuncak cins, yüksek basamaklı 'hackney' yürüyüşüyle ​​tanınan gerçek bir kişilik köpeğidir. Min Pins, omuzda 12,5 inçten fazla olmayan sağlam, kompakt köpeklerdir. Pürüzsüz, parlak kaplama, iki katı kırmızı tonda veya çikolata ve pas veya siyah ve pas renginde gelir. Koyu, hafif oval gözler ve yüksek kulaklar, kendine hakim, 'büyük köpek' kişiliğini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Ayırt edici bir özellik, Min Pin'in tırıstaki bir hackney atını anımsatan yüksek adımlı 'hackney' yürüyüşü.

Tarihi   

Uzmanlar, Min Pins'in birkaç yüzyıl öncesine dayandığını söylüyor, ancak kesin çıkış noktası belirsizliğini koruyor. Irk tarihçileri, Min Pins'in Dachshund ve İtalyan Greyhound'un bir melezi olduğu fikrini kabul ediyor. Alman Pinscher, başka bir olası bileşen cinsidir. (Adları ve fiziksel konturları benzer olduğu için, genellikle Min Pins'in mini Doberman Pinschers olduğu varsayılır.) Min Pins rutin olarak Avrupa'nın en sevilen oyuncak köpekleri sıralamasında üst sıralarda veya bunlara yakın bir yerde bulunur. 

Minyatür Pinscher Bakımından Ne Beklenmeli?

   Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   Minyatür Pinschers genellikle sağlıklı köpeklerdir ve sorumlu yetiştiriciler, stoklarını patellar luksasyon, servikal (kuru) disk, Legg-Calve-Perthes hastalığı, epilepsi, tiroid, kalp kusurları ve göz problemleri gibi sağlık durumları için test eder. MInPin'in dişleri, köpekler için tasarlanmış bir diş macunu kullanılarak sık sık fırçalanmalıdır. Muayeneler ve parazit kontrolü için veterinere düzenli ziyaretler, köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Patella Değerlendirmesi

 

Bakımı

    Minyatür Pinscher'ın kısa, sert kürkünün bakımı çok kolaydır. Yumuşak bir fırça veya tazı eldiveni ile haftada bir kez tekrarlamak onun parlamasını sağlayacaktır. Yeni bir köpek yavrusu ile, tımar seanslarında birlikte vakit geçirmek, onun birlikte çalışılmaya alışmasına yardımcı olur ve aranızdaki bağı geliştirmek için bir fırsattır. Aşırı uzun tırnaklar köpeğe rahatsızlık verebileceğinden, tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

Eğitim

  Minyatür Pinschers çok zekidir ve ailelerini sever, ancak aynı zamanda bağımsız olabilirler ve sahiplerinin sınırlarını zorlamaya çalışabilirler, bu nedenle itaat eğitimi iyi bir fikirdir. Erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitim sınıfları tavsiye edilir ve köpeğin iyi ayarlanmış, iyi huylu bir refakatçiye dönüşmesini sağlamaya yardımcı olur.

    Doberman Pinscher  köpekler küçük boy  köpekler olarak bilinir. Yaşam alanları ev ortamıdır köpek ırkını aldığınızda çok hareketli yüksek enerjiye sahip, çok arsız bir köpek aldınız demektir. Yapmanız geren ilk iş, köpeğinizi Veteriner Hekimle tanıştırmak olsun. İlk aşılar, iç parazit aşısıdır. Bu aşıyı yaptırmadığınız takdirde, köpeğiniz parazit zehirlenmesinden ölebilir. Diğer ölümcül hastalıklardan korunmak için Veteriner Hekimle sürekle iletişim halinde olun. Günü gelen aşıları asla ihmal etmeyin. Aksi halde köpeğinizi bir gecede kaybedersiniz. 

  •  Altı aylık olana kadar sabah akşam olmak üzere günde 2 defa besleyin.

  • Altı aydan sonra günde bir defa besleyin. Sabah ya da akşam günde 1 defa besleyin. Irkına özel bir mama alın. Tavsiyem   pro plan marka köpek maması, hill's köpek maması sizin için en uygun köpek maması olacaktır. Kış aylarında kuzu etli köpek maması yaz aylarında somonlu köpek maması daha uygun olacaktır.

  • Gün de bir defa mutlaka tarayın.

  • En az haftada bir yıkayın. Köpeklerin yıkama günü yoktur. Köpeğiniz kirlendiğinde kokmaya başladığında yıkayabilirsiniz.

  • Uzun dişli plastik yumuşak halı yıkama fırçası ile yıkayın. Daha temiz olacaktır. Köpeğinizin yüz kısmını elbise temizleme fırçası ile yıkayabilirsiniz. Kısa tüylü köpeklerde  köpeğinizi yeni aldığınız ayakkabı fırçaları ile ya da uzun dişli yumuşak plastik halı yıkama fırçaları ile yıkamanız daha iyi temizlik yapmanızı sağlayacaktır. Köpek şampuanlarına  çokta takılmayın kendinize ait şampuanlarla yıkayabilirsiniz. İnsana zarar vermeyen şampuan köpeğinize de zarar vermez. Mutlaka iyi durulayın. Kulak içini iyi temizleyip pamukla kulak içindeki suyu alın. Köpeğinizi havlu ile kurutup fön makinası ile kurutun. Kuruması için kendi haline bırakmayın, köpeğinizi asla bulaşık deterjanı yada bulaşık süngeri ile yakamayın. Bulaşık deterjanları köpeğin cildini yakar pembe derisini siyahlaştırır.

  • Her her altı ayda bir (İlkbahar ve Sonbahar ) tüy döküm mevsime girerler. Bu doğal bir olaydır. Asla vitaminlerle bu tüy dökümünü engelleyemezsiniz. Tüy döküm mevsimlerinde köpeğinizi köpek kuaförüne traj ettirdiğinizde aynı gün tüy dökümünden kurtulmuş olursunuz.

 

 

 

Egzersiz

Minyatür Pinscher çok aktif ve atletiktir ve bolca egzersiz gerektirir. İnsanıyla her gün birkaç iyi yürüyüş, onun optimum zihinsel ve fiziksel sağlığını sağlamasına yardımcı olacaktır. Sahibiyle kanepede dinlenmenin tadını çıkarabilir, ancak dışarı çıkıp birkaç tenis topu kovalamak veya etrafta koşup oynamak için de aynı derecede istekli olacaktır.

Beslenme

Minyatür Pinscher, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek mamasında başarılı olmalıdır. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

DFS.jpg
DFS.jpg
bottom of page