top of page
sibirya-kurdu(1).jpg

   

Hakkında

   Orta boy ve yüksek dayanıklılığa sahip kalın kaplamalı, kompakt bir kızak köpeği olan Siberian Husky, paketler halinde çalışmak ve geniş donmuş genişlikler üzerinde orta hızlarda hafif yükleri çekmek için geliştirildi. Sibes, arkadaş canlısı, titiz ve ağırbaşlı. Zarif, orta boy Siberian Husky'nin badem şeklindeki gözleri kahverengi veya mavi "ve bazen her birinden" olabilir ve keskin ama sevimli ve hatta yaramaz bir ifade taşır. Hızlı ve çevik ayaklı Sibiryalılar, güçlü ama görünüşte zahmetsiz yürüyüşleriyle tanınırlar. Terazide 60 pounddan fazla olmayan, iri yarı kuzenleri Alaskan Malamute'den belirgin şekilde daha küçük ve daha hafiftirler. Doğuştan yük köpekleri olarak, aile hayatından keyif alırlar ve diğer köpeklerle iyi geçinirler. Sibe'nin doğuştan gelen samimiyeti, onları kayıtsız bekçiler yapar. Bunlar, küçük hayvanları kovalamaya karşı koyamayan enerjik köpeklerdir, bu nedenle güvenli bir koşu odası şarttır. Cinsin çekici bir özelliği: Sibes, az köpek kokusu ile doğal olarak temizdir.

Tarihi

Siberian Husky'nin kompakt gövdesi, iyi tüylü kürkü, dik kulakları ve kalın, orak şeklindeki kuyruğu, türün kuzey mirasını hemen akla getirir. Cinsin ataları aslen kuzeydoğu Asya'da Çukçi halkı tarafından yetiştirildi ve aileleri için refakatçi köpekler ve dayanıklılık kızak köpekleri olarak tutuldu.

Değişen iklim koşulları, yarı göçebe Chukchi'yi avlanma alanlarını genişletmeye veya yok olmaya zorladığında, sıfırın altındaki sıcaklıklarda çok geniş donmuş çorak arazilerde hafif yükleri minimum harcamayla taşıyabilen bir kızak köpeği geliştirerek bu zorluğun üstesinden geldiler. enerji. Dünyanın geri kalanından izole edilmiş Chukchi, kızak takımlarının saflığını nesiller boyu korumayı başardı. Geliştirdikleri köpekler, günümüzün Sibirya Husky'sinin doğrudan öncüleriydi.

Sibiryalılar, 1900'lerin başında kızak yarışlarını kazanmaya başladıklarında halkın dikkatini çekti, ancak 1925'te efsanevi bir lapacı Leonhard Seppala, hayat kurtaran bir serumu aceleye getirmek için sadece beş buçuk günde 658 mil Sibirya Huskies bayrak yarışına liderlik ettiğinde manşetlere çıktılar. bir difteri salgınının patlak verdiği Alaska, Nome'a. Dünyanın dört bir yanındaki gazetelerde nefes nefese yayınlanan heyecan verici "serum çalışması", Sibiryalılara bugüne kadar azalmayan bir popülerlik kazandırdı. Yolculuğun son ayağında Seppala'nın baş köpeği olan Balto, köpek tarihindeki en onurlu kahraman köpeklerden biri olmaya devam ediyor; New York City Central Park'ta bir heykeli duruyor.

Mushers, Kuzey Amerika'da hala eğlence ve spor için kızakla kayan Sibiryalı sürülerini bulunduruyor. Bu türün daha az maceracı adanmışları, bu sosyal, nazik arkadaşın arkadaşlığından zevk alıyor.

Bir Sibirya Kurduna Bakarken Neler Beklenmeli?

   Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   Neyse ki, Siberian Husky nispeten sağlıklı bir cins. Sorumlu yetiştiriciler, yavru katarakt gibi sağlık sorunları için üreme stoklarını tararlar ve türün ulusal ebeveyn kulübü Siberian Husky Club of America'nın bildirilen vakaları azaltmaya yardımcı olacak katı yönergeleri vardır. 12 aylıktan başlayarak, potansiyel olarak bir üreme programının parçası olacak tüm Sibiryalılar bir köpek göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Sınav daha sonra her yıl tekrarlanır. Yetiştiricilere potansiyel bir ana ve baba seçiminde yardımcı olmak için sürekli olarak yeni taramalar ve testler geliştirilmektedir. Bilgili üreme uygulamaları, türün gelecekteki sağlığını sağlar. Çalışan Sibiryalıların sahipleri, bir şeylerin doğru olmadığını anlayabilmek için her bir köpeği yakından izlemelidir.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça Değerlendirmesi

  2. Göz Doktoru Değerlendirmesi 

Bakımı

Siberian Huskies 'doğal' bir cins olarak kabul edilir. Dikkat çekici bir şekilde kendi kendini temizlerler ve konformasyon köpek gösterilerinde gösterilmedikçe, genellikle yılda yalnızca birkaç banyoya ihtiyaç duyarlar. Haftalık fırçalamalar, kürkü ve cildi iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Sibiryalıların çift katlı bir astarı ve koruyucu saçları vardır. Astar yılda iki kez dökülür ve eski kürkü bir toplu fırça ve metal tarak kullanarak sürekli olarak 'tırmıklamak' önemlidir. Ayak problemlerini önlemek için tırnakların uzunluğuna çok dikkat edin ve onları kırpın. Uyum içinde rekabet eden Sibiryalılar, en iyi sunum için biraz daha seçici bakım gerektirir.

Eğitim

m ırklar erken sosyalleşmeden, temel itaat eğitiminden ve görgü kurallarını öğrenmekten yararlanır ve Siberian Husky de bir istisna değildir. Köpeklerini koşumda çalıştırmak isteyen sahipler için, bunun için eğitim saatlerce özveri ve sabır gerektirir. Patika eğitimi hakkında, başlangıç ​​konusunda tavsiye ve bilgi sağlayan birkaç iyi kitap mevcuttur. En iyi yaklaşım, tüm eğitim egzersizlerini hem köpek hem de bakıcı için eğlenceli hale getirmektir. Sibiryalılar çok sosyaldir ve düzenli olarak insanlarının veya diğer köpeklerin arkadaşlığına ihtiyaç duyarlar; bütün gün yalnız kalmaya uygun değiller. En önemlisi, Sibiryalılar koşmak için karşı konulamaz bir istek duyarlar ve her zaman tasmalı veya güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir alanda olmalılar ve hiçbir zaman kurşundan kurtulmalarına izin verilmemelidir.

Husky Sibirya kurdu naziktir. Herkese karşı nazik, istisna yok. Seni sokaktaki kötü adamlardan  koruyacağına güvenmek aptalca ve anlamsız olur. Husky Sibirya kurdu cinsi köpekler asla uzun süreli bağlanmayı sevmez. Yalnız kalmayı ilgisizliği sevmez hiç bir zaman sahibine ve yaşadığı alana bağlı değildir. Sahibine sadık olmasını asla beklemeyin. Başına buyruk bir köpektir. Yaşadığı yeri koruma gibi bir amacı yoktur. Karnını doyursun suyunu içsin oynasın hepsi budur. Sadece köpek bakmak için alacağınız bir köpektir. Köpek gezdirirken insanlarla sosyalleşeyim, köpek bir bahane olsun. Köpeğe gelen ilgi bana da yansır sevgili yaparım diyorsanız Husky Sibirya kurdu cinsi köpek sizin  için en uygun bir köpek ırkıdır. Erkek olan Husky Sibirya kurdu binde bir koruma yapabilir. Evde köpeğinizi yalnız bıraktığınızda arkanızdan uzun süreli uluyup garip sesler çıkararak çevreyi rahatsız edecek bir karektere sahiptir. Her köpek gibi yalnız kaldığında ev eşyalarını kemirir kendi yatağını parçalar oldukça inatçı bir köpek ırkıdır. İyi bir köpek eğitmeninden profesyonel yardım alırsanız sorunlarınızı yarı yarıya indirebilirsiniz.

Evde bakıyorsanız köpeğinize vereceğiniz ilk eğitim tuvalet eğitimi ve ev ortamına zarar vermeden nasıl yaşaması gerektiğidir. Bunun eğitimi verilmelidir. Profesyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telafisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır. Evinize davet edeceğiniz köpek eğitmeni mutlaka ev içi sorunlarından anlayan bir köpek eğitmeni olmalıdır. Tuvalet eğitimi ile birlikte diğer evde uyması gereken kurallar şunlardır;

Mutfak kısmına girmemesi,  koltuklara üzerine çıkmaması,  kapı ziline koşup havlamaması,  kapıdan gelenlerin üzerine koşup atlamaması, köpek sahiplerinin yemek sofralarına gelip rahatsız etmemesi   tek komutta köpeğinize  belirlemiş olduğunuz bölgesine  gitmesi gibi eğitimlerle daha kontrol edilebilir bir hale getirilir.

 Tasmalı ve tasmasız eğitimi temel itaat ileri itaat eğitimi

Husky Sibirya kurdu eğitimi çok kabul eden köpekler değildir. Ancak kararlı sabırlı bir eğitmenin kontrolünde tasmalı eğitim alır.  Daha kontrol edilebilir bir hale gelir. Tasmasız eğitim konusunda o an eğitim alsa bile köpeğinize sert bir lider olmadığınız sürece ileri itaat konusunda tasmasız eğitim konusunda size  çokta itaat etmeyecektir. Tasmalı eğitimle tüm komutlarınıza uyum sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egzersiz

Sibiryalılar, çok fazla egzersize ihtiyaç duyan aktif, atletik köpeklerdir. Çalışan bir türdürler ve gerçekleştirecekleri bir işleve sahip olduklarında en mutlu olurlar. Düzenli egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel olarak önemlidir ve birlikte aktivite yapmak köpek ve sahibi arasındaki bağı güçlendirir. Sibiryalılar koşmak için yetiştirildiler ve bunu her fırsatta yapacaklar; Köpeği her zaman tasmalı, koşum takımlarında veya çitle çevrili bir bahçede tutmak çok önemlidir. Köpek ve sahiplerinin ralli, çeviklik ve itaat birkaçının tadını çıkarabileceği AKC sponsorluğunda birkaç aktivite vardır. Meşgul ve aktif bir Sibirya, mutlu ve sağlıklı bir Sibirya'dır. Bu cins aynı zamanda çok uyumludur ve daha kentsel bir ortamda yaşayanlar için günlük yürüyüşler veya köpek oyun grupları harika egzersizler sağlayabilir.

Beslenme

Yüksek kaliteli bir köpek maması beslemek, Sibirya'nın sağlıklı derisi ve tüyleri için çok önemlidir. Aktivite seviyesine bağlı olarak, çalışan Sibirya için gıdadaki protein seviyesindeki ayarlamalar gereklidir. Yaz aylarında, yüzde 20 civarında daha düşük bir protein seviyesi uygun olabilirken, kışın koşum takımıyla çalışan bir köpeğin yüzde 32 proteine ​​ihtiyacı olabilir. Her bir Sibiryalıyı tek tek izleyin ve gerektiği gibi yiyecek miktarını ve türünü ayarlayın. Aşırı beslememeye dikkat edin. Her köpeğin ağırlığını izleyin ve takviyeler konusunda seçici olun.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

SİBİRYA-KURDU.jpg
SİBİRYA-KURDU.jpg
bottom of page