top of page
Border collie.jpeg

   

Hakkında

Son derece parlak bir işkolik olan Border Collie harika bir köpektir; onu meşgul edecek zamanı, enerjisi veya araçları olmayan sahipleri için belki biraz fazla şaşırtıcıdır. Bu enerjik köpekler, iş günü bittiğinde kucaklaşma zamanı için yerleşecekler. Kenarlar, omuzda 18 ila 22 inç arasında duran atletik, orta boy çobanlardır. Genel görünüm, geçici heveslerle bozulmamış, kaslı ama çevik bir işçinin görünüşüdür. Hem kaba kaplama hem de pürüzsüz kaplama, çeşitli renk ve desenlere sahiptir. Badem gözler zeki bir ifadenin odak noktasıdır' Yoğun bir bakış, Border'ın meşhur 'gütme gözü', bir cinsin ayırt edici özelliğidir. Hareket halindeyken Borders, köpek krallığının en çevik, dengeli ve dayanıklı vatandaşları arasındadır. Borders'ın zekası, atletizmi ve eğitilebilirliği, çeviklik eğitiminde mükemmel bir çıkışa sahiptir. Çeviklik veya gütme veya itaat işi gibi yapılacak bir işe sahip olmak, Border mutluluğunun anahtarıdır. Arkadaşlar arasında sevimli, yabancılarla çekingen olabilirler.

Tarihi   

Roma İmparatorluğu'nun ihtişamlı günlerinde, ardışık imparatorlar Britanya'yı işgal etmek ve fethetmek için planlar yaptılar. Ancak çeşitli nedenlerle - imparatorluğun diğer bölgelerindeki ayaklanmalar veya değişen siyasi durumlar - planlar rafa kaldırıldı. Sonunda, 43 yılında, imparator Claudius bu uzun süredir devam eden fetih hayalini gerçekleştirdi.

İngiltere'nin Roma işgali, İngiliz yaşamının neredeyse her yönü üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Buna köpek yetiştiriciliği de dahildir. İşgalci lejyonlar yanlarında kendi besin kaynaklarını getirdiler: çiftlik hayvanları. Hayvancılık nereye giderse, çoban köpekleri de onu takip edecektir. Romalılar tarafından ithal edilen büyük, ağır kemikli çoban köpekleri, üç yüzyıldan fazla bir süredir İngiliz manzarasının demirbaşı olarak kaldı.

Roma İmparatorluğu'nun uzun, yavaş dağılması sırasında, şiddetli Viking akıncıları Britanya'yı işgal etmek için sıralarını aldılar. Onlar da köpeklerini yanlarında getirdiler. Bunlar daha küçük, daha hızlı, spitz tipi çobanlardı, İzlanda Çoban Köpeği gibi çağdaş ırkların atalarıydı . Eski Roma köpekleri ile Viking spitzleri arasındaki melezler, İskoçya ve Galler'in engebeli, kayalık dağlık bölgelerinde hayvan yetiştirmek için iyi donanımlı, kompakt ve çevik çobanlar üretti. Böylece Border Collie'nin tarihi başladı.

Sınırlar, dünyanın en büyük çobanları olarak anılır ve onların - geniş kaçışları, gizlice çömelmeleri ve sürünmeleri ve patlayıcı odaklanmış enerji patlamalarıyla - çalıştıklarını gören herkes aynı fikirde olacaktır. Çobanlar mükemmel köpeğin hayalini kurduğunda, bunun bir Border olduğuna bahse girebilirsiniz.

"Babe" filminde ölümsüzleştirildiği gibi, Sınırlar, yüz yılı aşkın bir süredir Britanya Adaları'ndaki rekabetçi çoban köpeği denemelerine hakim olmuştur. Sınırlar ayrıca hızlı tempolu çeviklik sporunun şampiyonluk seviyelerini de belirler ve rutin olarak dünyanın en zeki köpek ırkları listelerinin başında gelir.

Bir Border Collie'ye Bakarken Neler Beklenmeli?

   Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   Border Collie genellikle çok dayanıklı ve sağlıklı bir türdür ve sorumlu bir yetiştirici, üreme stokunu kalça displazisi, progresif renal atrofi, sağırlık, epilepsi, kömür ocağı gözü anomalisi, nöronal ceroid lipofusinoz ve kapana kısılmış nötrofil sendromu gibi sağlık durumları açısından tarayacaktır. Bir BC'nin kulakları enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak kontrol edilmeli ve dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça Değerlendirmesi

  2. Göz Doktoru Değerlendirmesi 

Bakımı

Cins içinde iki tip kürk vardır. Pürüzlü kürk orta uzunlukta ve tüylüdür, düz kürk ise daha kısa ve daha kabadır. Her ikisi de yoğun, hava koşullarına dayanıklı çift katlıdır. Tımar her ikisi için de aynıdır: Kürkün paspaslardan, dolaşmalardan, kirden ve döküntülerden arındırılması için haftada bir veya iki kez, gerekirse daha sık olarak köpeğin üzerinden toplu fırça ile geçmek. Tüy dökme mevsimi boyunca günlük fırçalama gereklidir. Tüm ırklarda olduğu gibi, BC'nin tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Eğitim

   Border collie köpek sahiplenirken mutlaka anne ve babayı görmenizi tavsiye ederim. Yavruyu  büyüdüğünde aynısı olacaktır. Sağlıklı bir yavru olması için en az üç ay anne sütü verilmeli daha küçük köpekler eksik anne sütü aldığı için bağışıklık sistemi zayıf olduğundan hastalanıp ölme ihtimali çok fazla olur. Yavru köpeği aldığınız gün mutlaka veteriner ile tanışın ilk aşılarını asla ihmal etmeyin aşıları eksik olan yavru ölme ihtimali çok fazladır.

Border collie  yavru köpeğin beslenmesi
    Köpeğinize tavsiye edeceğim mama proplan kuzu etli yavru köpek maması ve hills kuzu etli yavru köpek maması olmalıdır. Köpeğinize mamayı vermeden önce bir su bardağı mama verecekseniz mama yenmeden üzerine bir bardak su yada ayran konulması sağlıklı bir beslenme şekli olur altı aylık olana kadar sabah öglen akşam beslenebilir altı aylıktan sonra günde bir defa beslenmeli mama ölçeğiniz altı aydan sonraki zamanda günlük 350 gram olmalıdır
köpeğinize kesinlikle tavuk kemiği ve ev yemeği vermeyin köpeğinizin sağlığını ve tüy şeklini bozacaktır.

Border collie köpeğin eğitimi
     Köpeğin eğitimi köpek eve geldiği gün başlar. İlk eğitim köpek tuvalet eğitimidir. Profosyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telavisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır. Örneğin köpeğiniz istenmeyen yere kakasını yaptı sahibi de köpeğin ensesinden tutup burnunu köpeğin kakasına sürtüp hayır bir daha buraya kakanı yapma diye bağırıp azarladı diyelim,  aslında köpeğe şu yanlış mesajı veriyorsunuz "ben senin kakanı görmek istemiyorum" bu şekilde kavganızın sonucunda köpek kakasını size göstermemek için kakasını yemeye başlayacaktır. Sonra o dili ile kendi vücudunu yalayacak sonra köpeğin vücudu okşayıp seveceksiniz sizin de sağlığınız tehdit altında olacaktır. Tuvalet eğitimi köpek çiftliklerinin çözeceği bir iş değildir. Ancak köpek eğitmeni kendi evinde çözer sonrada köpeğin yaşadığı evde sahiplerine ders verir. Köpeği nasıl besleyecekler nasıl davranacaklar tuvalete nasıl yönlendirecekler bu konuda köpek sahiplerini bilgilendirir  tuvalet eğitiminde köpek şu eğitimleri de öğrenmelidir köpek sahiplerini yemek yerken rahatsız etmez evde yalnız kalabilir koltuk çekyat gibi insanların kullanım alanlarına  çıkmaz ısırma huyu varsa bundan vaz geçer mutfak kısmına girmez kapı ziline koşup havlamaz  eve gelenlerin üzerine hoş geldin şeklinde üzerlerine atlayıp rahatsız etmez evin neresinden gönderirseniz gönderin sizin belirlediğiniz yere tek komutta gider kendi yatağında yatar oturur bekler bu eğitimlerin tuvalet eğitimi ile kesinlikle bağlantısı vardır bu eğitimi alan köpek sizi artık lider kabul eder  köpekler liderlerinin yaşam alanını  kirletmez tuvalete nasıl yönlendireceksiniz evinize gelen köpek eğitmeni bunu size öğretecektir. Ev içi sorunlarını bilmeyen eğitmen sizin sorununuzu çözemez.
Border collie tasmalı ve tasmasız eğitimi köpek altı aylık iken başlar köpeği hata yapacağı ortamlara sokarsanız sokaklar hata yapacağı ortamlardır. Hata yapan köpeğe kalıcı eğitim vermiş olursunuz işin sonunda köpek eğitmeni ve köpeğin sahibi en az on beş saat birlikte çalışır ise köpek sahibine itaat eder .
Border collie köpeğin yıkanması
Köpeğiniz ne zaman kirlendi ve kokmaya başlamış ise yıkayabilirsiniz köpeğinizi yıkarken asla bulaşık deterjanı kullanmayın kendi kullandığınız şampuanları kullanmanızda bir sorun olmayacaktır. Burada önemli olan köpeği bol su ile iyi durulayın kulak içinde su bırakmayın pamukla suyu alın  iyice kurulayın su sıcaklığı insan elini yakmayacak derecede olmalıdır.
Border collie çiftleşme zamanı köpeğiniz altı aylık olduğunda regli olur vajinadan kısa aralıklarla damla şeklinde kan gelir. Bu dönem köpeklerin çiftleşme yavru alma dönemidir. Köpeğiniz on altı aylık olmadan asla çiftleştirmeyin en uygun dönem 16 aylık olduğu dönemdir
Regli dönemine girdiği günden sonraki yedinci gün sonrası çiftleşir ise hamile kalabilir toplamda 20 gün çiftleşme süresi devam eder bu durum her altı ayda bir olur. Border collie genelde altı ile on bir yavru yapar hamilelik dönemi 62 gündür  süt emzirme zamanı üç aydır  köpeğiniz çiftleştikten sonra veterineri mutlaka hamile olduğu için uyarın aşıları ona göre yapmalıdır.
Border collie

YAŞAM ALANI bahçe ortamında yaşayabilir bir ırk ev ortamında yaşayabilir. En önemli özelliği sürü köpeği çoban köpeğidir. Kışın ve yazın olmak üzere senede iki defa tüy döküm mevsimi yaşar ev ortamında yaşıyorsa yaza girerken havalarda çok sıcak ise köpeğinizi bu dönemde tıraş ettirin. Bir günde tüy dökümünden kurtulun.


 

 

 

 

 

Egzersiz

Bu yüksek sürüş, atletik cins son derece enerjiktir ve sadece blokta bir yürüyüş veya bahçede hızlı bir koşuşturmanın ötesinde günlük egzersiz gerektirir. Yapacak bir işleri ve koşacak yerleri olduğunda gelişirler. Çalışmayan bir Border Collie'ye her gün güçlü bir egzersiz yaptırılmalıdır. Açıkçası, bu aktif bir sahip için bir cins ve içeride kalmayı tercih eden veya sık sık evden uzaklaşan biri için değil. BC'ler genellikle itaat, çeviklik, ralli ve izleme yarışmaları ve uçan disk ve flyball gibi sporlardan bahsetmiyorum bile, sürü etkinliklerine katılır (ve mükemmelleşir).

Beslenme

Border Collie, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış olsun, yüksek kaliteli bir köpek maması üzerinde başarılı olmalıdır. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

border-collie.jpg
border-collie.jpg
bottom of page