top of page
Belçika-Malinos.jpg

   

Hakkında

   Akıllı, kendine güvenen ve çok yönlü Belçikalı Malinois, insan partneriyle kırılmaz bir bağ kuran birinci sınıf bir işçidir. Bir Mal faaliyetini ve arkadaşlığınızın zevkini inkar etmek, onu var olma nedenlerinden mahrum bırakmaktır. Belçikalı Malinois, kare yapılı, gururlu ve 22 ila 26 inç arasında duran uyanık çobanlardır. Güçlü ve kaslı, ancak hantal olmaktan çok zarif, dürüst, gösterişsiz bir görünüme sahipler, beslenmeleri için çok çalışmak üzere yaratılmış köpeklere yakışır. Cinsin ayırt edici özelliği, başın gururla taşınmasıdır. Kaplama renkleri, zengin bir açık kahverengiden mauna kadar değişir. Siyah kulaklar ve maske, koyu Belçika çikolatasının rengini sorgulayan parlak gözleri vurgular. Bir Mal'ın bir itaat rutini gerçekleştirdiğini gördüyseniz, bunun ne kadar zeki ve hevesli bir cins olduğunu ilk elden bilirsiniz. Yine de ortaya çıkan sorunlar, bu insan odaklı köpek yeterince çalıştırılmadığında ve ihmal edildiğinde. Egzersiz ve bolca egzersiz, tercihen çok sevilen sahibiyle yan yana, mutluluğunun anahtarıdır.

Tarihi

lk olarak Belçika'nın kuzeybatı bölgesindeki Malines şehri çevresinde yetiştirilen Belçika Malinois (MAL-in-wah), Belçika çoban köpeklerinin yakından ilişkili dört türünden biridir. Bazı ülkelerde, Malinois, Tervuren , Laekenois ve Belçika Çoban Köpeği (aka Groenendael) ile birlikte toplu olarak Belçika Çoban Köpeği olarak bilinen tek bir cins olarak sınıflandırılır . Amerika'da Malinois, 1959'dan beri ayrı bir cins olarak tescil edilmiştir. Alman Çoban Köpeğine geçici bir benzerlik taşımaktadır , ancak farklı bir kafası vardır ve daha iyi bilinen Alman muadilinden daha uzun bacaklı ve daha ince kemiklidir.

Mals, uzun zamandır kendi topraklarında emsalsiz bir hayvan çobanı olarak kabul edilmektedir. İlk önce, esas olarak sterlin çalışma karakterine sahip köpekler üretmekle ilgilenen ve evcil hayvan sahiplerinin gelip geçici heveslerini ve fantezilerini reddeden ciddi köpek insanları tarafından yetiştirildiler. Performansa yapılan bu vurgu, Mal'ı Belçikalı çobanlar ve sığır yetiştiricileri için vazgeçilmez bir köpek haline getirdi.

1911'de Mals ilk kez Amerika'ya getirildi. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi Avrupa damızlık hayvan ithalatına son verene kadar burada geliştiler. Cins, savaş sonrası yıllarda, Mal'ın hayranlarının Amerikan nüfusunu yenileme sürecine başladığı 1960'ların başlarına kadar zayıfladı.

Mallar hâlâ her tür hayvanın çobanı olarak değer görüyor, ancak çok yönlülükleri ve yüksek iş güdüleri birçok başka meslek ve faaliyette kariyer açtı. Polis ve askeri K-9'lar olarak çok rağbet görüyorlar. Öyle bir ayrıcalıkla hizmet ettiler ki, Kuzey Karolina'daki Fayetteville, askeri köpeklerin anıtı, gerçek boyutlu bir Belçikalı Malinois bronzuna sahip.

Belçikalı Malinois'e Bakarken Neler Beklenmeli?

   Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   Malinois genellikle sağlıklı bir cinstir ve sorumlu bir yetiştirici, üreme stokunu kalça ve dirsek displazisi ve bazı göz problemleri gibi sağlık durumları için tarayacaktır. Tüm ırklarda olduğu gibi kulaklar enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve dişler sık ​​sık fırçalanmalıdır.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça Değerlendirmesi

  2. Göz Doktoru Değerlendirmesi 

  3. Dirsek Değerlendirmesi

Bakımı

Malinois'in kısa, su geçirmez ceketinin bakımı oldukça kolaydır. Orta kıllı bir fırça, lastik bir bakım eldiveni veya aleti veya bir tazı eldiveni ile ara sıra fırçalama, köpeğin en iyi şekilde görünmesini sağlar ve yeni tüylerin büyümesini destekler ve cilt yağlarını da tüy boyunca dağıtır. Malinois yılda iki kez tüy döker; bu dönemlerde, daha ince bir fırça ile günlük bir kez tarama, gevşek tüylerin alınmasına yardımcı olacaktır. Tüm ırklarda olduğu gibi, aşırı uzun tırnaklar köpek ağrısına ve ayrıca yürüme ve koşma sorunlarına neden olabileceğinden, tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

Eğitim

Çoban ırkların çoğu gibi, Malinois de yüksek bir av güdüsüne sahiptir ve hareket eden nesnelerle güçlü bir şekilde ilgilenir. Bu özellik çocukları, araçları veya diğer hayvanları kovalamaya yol açabilir ve bu nedenle eğitim yoluyla kabul edilebilir faaliyetlere yönlendirilmelidir. Erken sosyalleşme ve itaat eğitimi şarttır.

Belçika malinois köpek ırkları arasında en zeki olanlardan biridir. Çok hırslı yetenekli kolay kolay vaz geçmeyen bir köpektir. Aşırı korumacı ve  delice sahiplenen bir karekterdir. Eve dışardan gelen misafir çocuk ve yetişkin yabancılarla asla yalnız bırakmayın, bir anlık stres anında saldırdığında kolay kolay kimse  köpeği ayıramaz büyük yararlar açar belki de ölümle sonuçlanır.

Çok hırslı bir köpek olan Belçika malinois köpeği kolay kolay yorulmaz gösterilen hedefe ölümüne gider. Yaşam alanı ev ortamı ve bahçe ortamıdır. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Kişi koruma eğitimi, alan koruma eğitimi, silah arama, narkotik eğitimi gibi tüm askeri ve polis kodrosunun ihtiyacı olan eğitimleri alır uygular, yanılma ihtimali yok denecek kadar azdır.

köpeğinizi evde bakacaksanız ilk olarak tuvalet eğitimi ve  ev içi kurallarına uyma eğitimidir. Tuvalet eğitimi alırken bununla birlikte evde yalnız kalma eğitimi, koltuklara çıkmama eğitimini tamamlaması gerekecektir. Isırma huyu varsa vaz geçmeli mutfak gibi istenmeyen odalara girmek yasaklanmalı  insanlar yemek yerken insanları rahatsız etmemelidir. Kapı zile koşup havlamaması, dışardan eve misafir gelenlerin üzerine atlayarak rahatsız etmemelidir. Her hangi bir hata ve sorun oluştuğunda sahibi yerine geç komutunu verdikten sonra  yerine gidip orda beklemeli etrafı rahatsız etmemelidir. Bu anlattıklarım ev içi eğitimi ve tuvalet eğitimi ile birlikte verilir. 

Belçika malinois köpeğin bakım ve beslenmesi


 Köpeğinizi sabah akşam bir saat mutlaka gezdirin ve en az günde bir saat güneşte yatmasını sağlayın. Her gün bir defa tüylerini taramanızı tavsiye ederim. Köpeğiniz altı aylık olana kadar sabah akşam olmak üzere günde iki defa beslenme yapın. Altı aylıktan sonra günde bir defa beslenme yapın. Sağlıklı bir köpek bakmak istiyorsanız asla köpeğinize ev yemeği ekmek ve tavuk eti tavuk kemiği ve diger kalın kemiklerden vermeyin. Bir şekilde sağlık sorunu ile karşı karşıya gelirsiniz. Köpeğinize proplan kuzu etli köpek maması veya hills kuzu etli köpek maması vermenizi tavsiye ederim. Köpeğinizi daha vahşi olacak daha korumacı olacak diye asla karanlık bir odaya kapatmayın. Güneş görmediği için raşitizim hastalığına yakalanır ve bacak kemikleri de yamulma meydana gelir. Köpeğinizi mümkün oldukça insanlarla diğer hayvanlarla tanıştırıp sosyalleştirin. Köpeğinizi ne zaman kokarsa kirlenmişse o zaman yıkayın. Yıkarken su sıcaklığı insan elini yakmayacak derecede olmalı. Kendi kullandığınız şampuanları kullanabilirsiniz. Yıkama fırcası olarak nalburda ve plastikçilerde satılan çok yumuşak uzun dişli plastik halı yıkama fırçası kullanın. Yıkama yaparken asla  bulaşık deterjanı yada bulaşık süngeri kullanmayın.

Belçika malinois eğitimi

   Tasmalı, tasmasız temel itaat ileri itaat eğitimi köpek altı aylık olduğu dönemde başlar. Köpeğinizi bana eğitim için verdiğinizde size teslim edene kadar artık köpek benim köpeğimdir. Köpek eğitmeninin köpeği nasıl olursa sizin köpeğinizde öyle eğitim alacaktır. Bugün yirmi beş yıllık köpek eğitimi deneyimimi sizin köpeğinize aktaracak tecrübem ve vaktim var. Köpeklere hata yapmaları için fırsat verirseniz köpek hata anında profesyonel müdahale edildiğinde köpek kalıcı eğitim almış olur ve köpeğinizi öncelikle hata yapacağı sokak ortamlarında eğitip işin sonunda sizin evinizde, iş yerinizde eğitimini tamamlanır. Bu da  köpek yaşadığı sürece kalıcı eğitim almış olacak demektir. İşin sonunda köpek sahibi ile günde bir saatten on beş saat sahibi ile birlikte özel eğitim alma garantisi veriyorum aksi halde köpek sahibi ile çalışmaz ise sahibine itaat etmez.
 

 

 

 

 

Egzersiz

Son derece zeki, atletik ve kaslı ve son derece sadık olan Malinois, sahibiyle hem zihinsel hem de fiziksel olarak aktif bir şekilde ilgilenmeye ihtiyaç duyar. Bu arka bahçede bırakılabilecek bir köpek değil ve günlük yürüyüşler de yeterli değil. Egzersiz ve bol miktarda, tercihen sahibiyle yan yana, türün mutluluğu için çok önemlidir. Bir Malinois'i etkinlikten ve insan arkadaşlığından yoksun bırakmak, onu varoluş nedenlerinden yoksun bırakmak demektir. Malinois harika koşu, yürüyüş ve bisiklet arkadaşlarıdır ve çeviklik, izleme, gütme, itaat ve Schutzhund (koruma) yarışmalarında mükemmeldirler.

Beslenme

Belçikalı Malinois, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek maması üzerinde başarılı olmalıdır. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

SİBİRYA-KURDU.jpg
belçika.jpg
bottom of page