top of page
akita.jpg
JAPON-AKİTA-EKLE.jpg

BOY                          :  26 ila 28 inç (erkekler); 24 ila 26 inç (dişi)

AĞIRLIK                   :  100 ila 130 pound (erkekler); 70 ila 100 pound (kadınlar)

KÜÇÜK                     : Kısa, kalın, çift katmanlı tüyler ve bazı Akitaların kendilerine uzun tüyler veren resesif bir geni vardır.

KAPLAMA RENGİ    :  Brindle ve pinto (her biri beyaz işaretli)

ÖMÜR BOYU           : 10 ila 13 yıl

MİZAÇ                      : Sevecen, sadık, bağımsız, koruyucu

HİPOALERJENİK     : Yok

MENŞEİ                   : Japonya

Sevgi Düzeyi              Yüksek

Samimiyet                  Düşük

Çocuk Dostu              Düşük

Hayvan dostu             Düşük

Egzersiz İhtiyaçları    Yüksek

Oyunculuk                 Yüksek

Enerji seviyesi           Yüksek

Eğitilebilirlik               Orta

İstihbarat                    Orta

Havlama Eğilimi        Düşük

Dökülme Miktarı        Yüksek

Hakkında

Akita, aile üyelerine karşı şaşırtıcı derecede tatlı ve sevecen olabilse de, bu cins en çok deneyimli bir sahibine ve küçük çocukların veya diğer köpeklerin olmadığı bir eve uygundur. Küçük bir haneniz varsa ve Akita'nın sizin için doğru cins olduğuna karar verirseniz, ömür boyu sadık ve kararlı bir yol arkadaşınız olacaktır.

Tarihi   

Akita, Japonya'nın bir yerlisidir ve menşe bölgesi olarak adlandırılmıştır. Cins, birkaç yüz yıl veya daha öncesine kadar izlenebildiği kuzey Japonya dağlarında bir bekçi köpeği ve çok amaçlı avcı olarak geliştirildi. Geleneksel olarak Akita, Japon halkı için sağlığı ve iyi şansı temsil eder. Japonya, 1931'de Akita'yı Japon Doğa Anıtı ilan etti ve 1934'te bir cins standardı oluşturdular.

Dünya Savaşı ve Japonya'daki yoksunluklar, hükümetin tüm Akitaları öldürme emriyle sonuçlandı. Bazıları sadece dağlarda serbest bırakılarak veya onları Alman çobanlarıyla melezleyerek kurtarıldı. Savaştan sonra, hayatta kalanların dikkatli bir şekilde yetiştirilmesi ve diğer ırklarla melezlemelerin özelliklerini ortadan kaldırma çabaları yoluyla türü yeniden tesis etme çabaları başladı.

ABD'deki ilk Akita'nın 1937'de Japonya'da seyahat ederken türe düşkün olan Helen Keller tarafından getirildiğine inanılıyor. Dünya Savaşı'ndan sonra, Akitalar askerler tarafından ABD'ye getirildiğinde, türün popülaritesi artmaya başladı. Akita, 1972'de American Kennel Club (AKC) tarafından resmen tanındı.

Japon Akita standartları, Amerikan Akita standartlarından farklıdır. Japon Akitaları sınırlı bir renk yelpazesine sahipken, Amerikan Akitaları tüm renklerde kabul edilir. Amerikan Akita, melez özelliklerin çoğunu korudu ve daha büyük ve daha ağır kemiklidir. Amerikan Akitalarının kafası ayıya benzerken, Japon Akitalarının kafası daha çok tilkiye benzer. Amerikan Akitaları genellikle karanlık bir maskeye sahipken, Japon standartlarına göre buna izin verilmez.

Akita'nın sadakati, 1923 doğumlu ve bir Toyko profesörüne ait olan köpek Hachiko tarafından özetlenmiştir. Hachiko her gün profesöre trene kadar eşlik eder ve her öğleden sonra ona eve kadar eşlik etmek için geri dönerdi. Profesör iş yerinde öldüğünde, dokuz yıl boyunca her gün istasyona yürüyerek gidip gelmeye devam etti.

Sağlık

   Sebasöz adenit, uveodermatolojik sendrom, pemfigus, diskoid lupus, gıda ve çevresel alerjiler gibi şu anda genetik testi olmayan otoimmün bozukluklar bu cinsi etkiler. Taranabilecek amelogenesis imperfekta vakaları olmuştur. Ulusal cins kulübü, kalçaların ve gözlerin test edilmesini gerektirir ve patella, tiroid ve amelogenesis imperfekta/mine hipoplazi sorunları için tarama yapılmasını şiddetle tavsiye eder.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

 1. Kalça Değerlendirmesi

 2. AS/SAS Kardiyo

 3. Aritmojenik Sağ Ventriküler Kardiyomiyopati (ARVC) Testi

 4. Boxer Kardiyomiyopati için Yıllık Holter Monitör Testi

 5. Tiroid Değerlendirmesi

 6. Aort Kapak Hastalığı

 7. Dejeneratif Miyelopati DNA Testi

 8. Dirsek Değerlendirmesi

 

Bakımı

Akitalar çok güçlü, güçlü ve atletiktir, bu da bol miktarda egzersiz ve ciddi eğitim gerektirdikleri anlamına gelir. Ayrıca çoğu köpekten çok daha fazla tüy döktüğü bilinmektedir, bu nedenle dikkatli bir bakıcı olmanız gerekir. Bu köpek aynı zamanda yemek yedikten sonra kendini temizlemeye yönelik kedi benzeri davranışıyla da bilinir. Ek olarak, bu cins, çoğunlukla kalın kürkü nedeniyle sıcak havayı sevmez, bu nedenle bir Akita sahibinin köpeğin ne zaman aşırı ısınabileceğinin farkında olması gerekir.

 

Eğitim

   Ev içi ve bahçe içinde uyumlu bir köpek ırkıdır her iki ortamda yaşayabilir. Köpeğiniz JAPON AKİTA  köpek ırkını yavrusunu sahipleneceğiniz zaman köpek en az  üç ay olmalıdır. Üç aydan küçük köpekler anne sütüne ihtiyaç duydukları için anneden ayırmak bağışıklık sisteminin düşük olması anlamına gelir. Buda köpeğin  ölümü demektir. Köpeğinizi aldığınızda ilk yapacağınız iş veteriner hekim ile tanışmak olmalı aşılarını eksiksiz takip etmelisiniz. Köpeğinizi asla kendinize  bağımlı hale getirmeyin. Koltuk  çekyat ve yatağınızda yatırdığınızda  elinizle yemek yemeye alıştırdığınızda köpek size bağımlı hale gelir bu bağımlılık hali köpeğin sonraki dönemlerde evde yalnız kaldığında korkmasına havlayıp etrafı rahatsız etmesine neden olacaktır. Köpeğinizi her gün iki saat yalnız kalacağı bir oda bir balkon ayarlayın  ve köpeğiniz her gün bir saat güneşte yatmasına izin verin. Günlük en az bir saat gezdirin  insanlarla tanıştırın sosyalleştirin.

EV İÇİ EĞİTİMİ  KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

 Köpeğin tuvalet eğitimi köpek eve geldiği gün başlar. Profesyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telafisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır. Örneğin;

  Köpeğiniz yanlış yere tuvaletini yaptı. Köpek sahibi köpeğin ensesinden tutup burnunu köpeğin kakasına sürttü. Köpeğe şu yanlış mesajı verdiniz. "Ben senin kakanı görmek istemiyorum." Köpeğiniz tuvaletini size göstermemek  için tuvaletini yiyerek yok edecektir. Bu bir davranış bozukluğu sebebi yanlış eğitim verdiniz, demektir.

  Evinize davet edeceğiniz KÖPEK EĞİTMENİ  mutlaka ev içi sorunlarından anlayan bir köpek eğitmeni olmalıdır. Tuvalet eğitimi köpeğin kendi yaşadığı evde verilirse başarı yüzde yüz kesin çözümdür. Tuvalet eğitiminin yanında alacağınız eğitim şu şekilde olmalıdır;

 • Köpek kapı ziline koşup havlamaz.

 • Kapıdan içeriye girenlerin üzerine  atlayıp rahatsız etmez.

 • Isırma huyu varsa vaz geçer.

 • Mutfak kısmına girmez.

 • Çekyat koltuk gibi insanların yaşam alanlarını işgal edemez.

 • Sahipleri yerde yemek yiyor olsa bile yemek saatinde sahiplerini rahatsız etmez.

 • Her hangi bir hata olduğunda sahipleri komut verir. Tek komutta köpek kendine ait yere yatağına gider, oturup yatıp bekler.

Bunların tuvalet eğitimi ile bağlantısı vardır. Köpeğiniz ilk iki saatte bunları öğrenir daha kontrol edilebilir  bir köpek haline gelir. Eğitimli köpek bakmak daha keyifli huzurlu bir ev demektir.

Tuvalet eğitiminde köpek ile birlikte evde yaşayan herkes mutlaka eğitime katılmalı aksi halde eğitime katılmayan şahıs eğitimi bozabilir,   evinize  gelen KÖPEK EĞİTMENİ  size iki saatlik bir eğitim verir. Bu eğitimde sahiplerine ev ödevi verir, köpek sahibi bu eğitimi bir hafta tekrar eder. Eğitmen bir haftanın sonunda sonucu takip etmek için tekrar evinize gelir. Eğitimi takip eder, toplamda on gün sonunda tüm ev içi sorunları biter. Bu eğitim  sizi evde lider konumuna getirir. Köpekler liderlerinin yaşam alanını kirletmezler.

JAPON AKİTA  TASMALI TASMASIZ EĞİTİMİ

Köpek altı aylık iken tasmalı tasmasız eğitim başlar tasmalı tasmasız eğitimde köpeğiniz  daha kortol edilebilir olacaktır

BEKLE  OTUR BEKLE  - YAT BEKLE - YANAŞ - YANIZDA DÜZĞÜN BİR ŞEKİLDE YÜRÜME EĞİTİMİ -  SAĞ GEÇ  - SOLA GEÇ - ÖNÜME GEL - SAĞ DÖN - SOLA DÖN - KEDİ KÖPEK GÖRDÜ KOVALAMASIN - YERDEN YEMEK YEMESİN -  SERBEST BIRAKTIĞINIZDA TEK KOMUTTA YANINIZA GELSİN  YÜRÜME SIRASINDA SİZİ GEÇMEDEN YANINIZDA YÜRÜSÜN.

Egzersiz

Cins, yüksek bir av güdüsüne sahiptir ve köpeklere karşı saldırgan olabilir; bu nedenle, Japon Akitau'yu halka açık alanlarda veya diğer hayvanların ve tanıdık olmayan insanların yanında tasmalı tutmanız önerilir. Cins için düzenli yürüyüşler ve zihinsel egzersiz şiddetle tavsiye edilir. Uygun eğitim ve önlemlerle, yürüyüş ve kamp gibi açık hava etkinlikleri için de iyi birer arkadaş olurlar.

Beslenme

Köpeğiniz altı aylık olana kadar sabah akşam olmak üzere iki defa besleyin altı aylıktan sonra günde bir defa besleyin su önünde sürekli durabilir besleme yapacağınız mama proplan köpek maması yada hills köpek maması olmalı alacağınız en uygun kaliteli mama bunlardır köpeğinize asla tavuk kemiği tavuk eti yada ev yemekleri vermeyin sağlığını bozabilirsiniz. Köpeğinizi mutlaka en az günde bir defa tarayın haftada bir yıkayın köpeklerin yıkanma zamanı yoktur ne zaman kokmaya başladı yıkayabilirsiniz köpek şampuanlarında çok takılmayın kendi kullandığınız şampuan  ile köpeğinizi yıkayabilirsiniz  asla bulaşık deterjanı ile yıkamayın uzun dişli  plastik yumuşak halı yıkama fırçası bu iş için en uygun olanıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitim Uzmanı Mahmut ÇELİK
0536 785 07 43   

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

 0536 785 07 43                                                  İSTANBUL

bottom of page