top of page
Doberman Pinscher.jpg

   

Hakkında

   Şık ve güçlü, hem muhteşem bir fiziğe hem de keskin bir zekaya sahip olan Doberman Pinscher, köpek türünün soylularından biridir. Bu kıyaslanamayacak kadar korkusuz ve uyanık cins, gururla dünyanın en iyi koruma köpekleri arasında yer almaktadır. Dobermanlar, omuzda 24 ila 28 inç arasında duran 'kaslı, hızlı ve güçlü' köpeklerdir. Gövde şık ama sağlamdır ve üzerinde pas lekeleri olan parlak siyah, mavi, kırmızı veya açık kahverengi bir kaplama ile kaplıdır. Asil bir kama şeklindeki kafa ve kolay, atletik bir hareket tarzı ile birleşen bu zarif nitelikler, Dobermanlara köpek krallığında kraliyet ailesi olarak ün kazandırdı. Devriye gezen iyi donanımlı bir Doberman, en aptal davetsiz misafir dışında herkesi caydıracaktır.

Tarihi

    Paranın icadından bu yana, her zaman ve her yerde kesin olan bir şey var: Vergi tahsildarı asla hoş karşılanan bir ziyaretçi değildir. 19. yüzyıl Almanya'sının bazı bölgelerinde, karşılama düpedüz düşmancaydı. Apolda kasabasından vergi memuru ve köpek yetiştiricisi Louis Dobermann bunun fazlasıyla farkındaydı. Gezilerinde ona eşlik edecek heybetli ama güvenilir bir koruyucu yetiştirmeyi umuyordu.
Dobermann'ın işi, bugün onun adını taşıyan pinscher'ın daha büyük, daha az rafine edilmiş bir versiyonuydu (yol boyunca bir yere bırakılan fazladan “n” eksi). Tarihçiler , Dobermann'ın yeni cinsinin bileşenleri arasında Black and Tan Terrier ( Manchester Terrier'in öncüsü ), Alman Pinscher , Rottweiler ve düz tüylü çoban köpeklerinden bahseder.
"Vergi Tahsildarının Köpeği", üstün çalışan bir köpek olarak hızla uluslararası bir ün kazandı. Dobermanlar, polis ve askeri K-9 görevlerinde, terapi köpekleri ve engelliler için hizmet köpekleri olarak, arama-kurtarıcı olarak ve rekabetçi köpek sporlarında başarılı oldular. Dünya Savaşı sırasında, Pasifik'teki ABD Deniz Piyadeleri Dobermanları bu türe büyük bir ün kazandırdı. Bu sadık "Şeytan Köpekler"den yirmi beşi Guam savaşında öldü.
Kaslı güzel görünümleri ve gururlu yürüyüşleri ile Doberman Pinschers, ringde sürekli kazananlardır. Storm adlı bir köpek, 1952 ve '53'te iki yıl üst üste Westminster'ın Best in Show'unu kazandı. Doberman Pinscher, 1908'de AKC'ye geldi ve o zamandan beri Amerika'nın en popüler çalışan ırklarından biri olarak hüküm sürdü.

 

Bir Doberman Pinscher'a Bakarken Neler Beklenmeli?

    Bir köpeğe sahip olmak sadece bir ayrıcalık değildir; bu bir sorumluluk. En azından yiyecek ve barınak için bize bağımlılar ve çok daha fazlasını hak ediyorlar. Hayatınıza bir köpek aldığınızda, köpeğe sahip olmanın getirdiği bağlılığı anlamanız gerekir.

Sağlık

   Dobermanlar genel olarak sağlıklı olsalar da bu cinsin yatkın olduğu bazı durumlar vardır. Bunlardan biri, sahiplerinin belirtilerini öğrenmesi ve meydana gelmesi durumunda ne yapacağını bilmesi gereken, yaşamı tehdit eden bir sindirim durumu olan şişkinliktir. Cinsi etkileyebilecek genetik sağlık koşulları arasında kalça displazisi, genişlemiş kardiyomiyopati (genişlemiş kalp), von Willebrand hastalığı (bir pıhtılaşma bozukluğu), ilerleyici retinal atrofi, albinizm ve hipotiroidizm bulunur. Sorumlu yetiştiriciler, üreme stoklarını bu sağlık koşulları için tıbbi testlerle tarar. Damızlık stoklarını bu koşullar için genetik olarak test etmemiş bir yetiştiriciden asla yavru veya köpek satın almayın.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça DeğerlendirmesiHip Evaluation

  2. Von Willebrand Hastalığı I (VWDI) - DNA Testi Von Willebrand Disease I (VWDI) - DNA Test

  3. Göz Doktoru Değerlendirmesi

  4. Tiroid Değerlendirmesi Thyroid Evaluation

  5. Kardiyak Muayene Cardiac Exam

Bakımı

Çoğunlukla 'yıka ve giy' cinsi olmasına rağmen, bazı rutin bakımlar Doberman'ı en iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır. Kısa kıllı bir fırça veya bakım eldiveni ile günlük olarak hızlı bir şekilde taranması, ceketinin parlak ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Sık sık banyo yapmasına gerek yoktur. En az ayda bir tırnaklarını kesmeli ve dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. Kulaklar birkaç günde bir dikkatlice silinmelidir'¿bir kağıt havlu üzerine biraz bebek yağı bunun için iyidir. Veterineriniz, hasarı önlemek ve olası sorunların üstesinden gelmek için köpeğinizin kulaklarını nasıl temizleyeceğinizi size gösterebilir.

Egzersiz

Doberman, çok fazla egzersize ve serbest oyuna ihtiyaç duyan enerjik bir atlettir. Bir Doberman, sahibiyle birlikte uzun günlük yürüyüşlere veya doğa yürüyüşlerine çıkmaktan keyif alacaktır ve koşabileceği geniş bir çitle çevrili alana sahip olmak, fiziksel ve zihinsel sağlığı için hayati önem taşır. İtaat, iz sürme, çeviklik gibi köpek sporlarına katılım zihin ve beden için egzersiz, köpek ve sahibi için birlikte eğlenceli zamanlar sağlayacaktır.

Eğitim

Dobermann koruma köpeği arıyorsanız alabileceğiniz en iyi köpek ırkları sırasında birinci sıraya koyabiliriz. Doberman hareketleri estetik gösterişli düşmana korku veren enerji dolu bir köpektir. Oyuncu olduğu kadar mükemmel bir bekçi köpeğidir. Eğitim aldığında kişi  koruma yapar. Aynı zamanda alan koruma yapar bulunduğu alanı bahçesini koruma iş güdüsü  oldukça gelişmiş bir köpek ırkıdır. Dobermann köpeği ailesine çok düşkündür. Yaşam alanı bahçe ortamı ve ev ortamın da bakılabilir. Doberman yaşlandıkça beyni büyür sahibine saldırır yalanı oldukça yaygındır. Bu uydurulmuş bir şehir efsanesidir. Dobermann ırkının 10 köpekten dokuzu kesinlikle eğitim alır.

Yıllar boyunca hem safkan hem de melez olmak üzere hemen hemen her tür köpekle çalıştım. Köpeklerle çok fazla deneyimim olduğundan emin olabilirsiniz. (Belki de tam olarak sizinki gibi değil! Çünkü her köpek benzersizdir ve her köpeğe uygun tek bir yaklaşım yoktur. Burada beceri ve deneyim devreye girer). Ne tür bir köpeğiniz olursa olsun yardımcı olabileceğimden eminim. Lütfen bugün benimle iletişime geçin, sizinle çalışmak isterim. Köpeğiniz sizin evinizde mi bana ait bir eğitim merkezinde mi eğitilecek buna köpeğinizi tanıdıktan sonra birlikte karar vereceğiz profesyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telafisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır.
Tuvalet eğitimi köpek eve geldiği gün tuvalet eğitimi başlar. Ev içi sorunudur  ev ortamı tarzı bir mekanda verilirse işin sonunda yada başında kendi evinde verilirse eğitimde başarı elde edilir. Profesyonel yardım almadan yapmaya çalışacağınız eğitimler köpek üzerinde telafisi mümkün olmayan davranış bozukluklarına neden olacaktır. Köpeğinizin ensesinden tutup burnunu kakasına sürter hayır hayır bir daha yapma diye bağırsanız köpeğinize şu yanlış  mesajı verirsiniz "ben senin tuvaletini görmek istemiyorum"  diye yanlış mesaj vermiş olursunuz.  Bu davranışınız sonunda köpeğiniz kakasını size göstermemek için kakasını yiyerek yok edecektir. Köpeğinizi aç bırakarak yada döverek tuvalet eğitiminde başarılı olamazsınız hatta köpeğiniz  tuvalet petleri ile  halınızı karıştıracaktır. Halınızı kocaman bir tuvalet peti olarak görebilir  sonuç olarak köpek eğitmenini evinize davet edersiniz ev içi sorunlarından anlayan köpek eğitmeni evinize gelir,  köpek sahiplerinin yaptıkları yanlışları anlatır.
Köpeğinize öncelikle yemek eğitimi öğretilir. Yemek eğitiminde köpeğiniz hayır komutunu bekle komutunu öğrenir  ısırma huyu varsa ısırma huyundan vaz geçer ve 2 saatin sonunda  köpeğiniz tek komutta yerine geç dediğinizde kendi yuvasına gider  ve bekler. Sahiplerini yemek yerken rahatsız etmez koltuk yatak gibi insanların kullandığı yerlere çıkmaz, mutfak kısmına girmez,  ısırmaktan vazgeçer, kapı ziline koşmaz.  Evde yalnız kaldığında havlamaktan vaz geçer. Gelen misafirlerin üstüne atlamaz rahatsız etmez. Bu sorunlar  ilk iki saatte çözülür. Tuvalet eğitimindeki kurallar uygulamalı yapılır sahiplerine tekrar ettirilir ve köpek eğitmeni köpek sahibine  bu öğrettiklerini size ev ödevi verir. Köpek sahipleri özellikle yemek saatlerinde köpeklerini gözetim altına alır ve  kendilerine öğretilen komutları tekrar eder. On günün sonunda köpek istenilen yere tuvalete gitmeye başlar. Köpek eğitmeni evinize on gün gelirse  köpek eğitmeninden etkilenir. Tuvalete doğru yere gider ama eğitmen on günün sonunda bir daha  evinize gelmeyeceği için tuvalet eğitiminde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden eğitimde köpek sahipleri köpeği ile baş başa kalır kendilerine verilen eğitimi tekrar eder köpek eğitmeni 5 günde bir gelir sizi kontrol eder varsa yanlışınız yanlışlarınızı düzeltir. böylelikle tuvalet eğitiminde kalıcı sonuca ulaşırsınız. 

TASMALI VE TASMASIZ EĞİTİM 

Köpek altı aylık iken başlar. Tasmalı ve tasmasız eğitim için en uygun yerler sokak ortamlarıdır. Köpekler sokakta gezerken hatalar yapar hata yapan köpeğinize o an müdahale ederseniz kalıcı eğitim vermiş olursunuz. Tasmalı ve tasmasız eğitim günde bir saatten toplam  iki ay sürer  ve köpek ne zaman sokak ortamına çıksa eğitim sahasına girmiş gibi olur ve tüm eğitimlere kusursuz cevap bulursunuz, Bu da ömür boyu kalıcı eğitim olur. Köpeğinizi köpek çiftliğinde eğitime vermiş olsaydınız  köpek çiftliğinde tüm eğitimlere cevap veren köpek sokak ortamına çıktığında hiç eğitilmemiş gibidir.  Çiftlikte yapılan eğitimler çiftlikte kalır sokakta yapılan eğitimler her zaman sokakta devam eder ve kalıcı olur.

Dobermann köpeği bir yaşına geldiğinde koruma eğitimi almaya müsait hale gelir  koruma eğitiminin yanında silah arama köpeği ,narkotik köpeği, bomba arama köpeği olarak ta bir çok alanda başarılı olur.

DOBERMAN HAMİLELİK DÖNEMİ

    Doberman köpeğinin çiftleşme dönemi 16 aylık iken uygun zamandır.  62 gün hamilelik dönemi vardır. Genelde  5 adet yavru yapar. Ancak aynı cins iki farklı  köpekle çiftleşir ise 9 ile 11 adet yavru yapar.  Dobermann yavrularını üç ay emzirir.   Yavrular 25 günlük olduklarında iç parazit aşıları mutlaka yapılmalıdır. İç parazit aşısı aynı gün hem anneye hem yavruya yapılmalıdır. Aksi halde yavrular parazit zehirlenmesinden ölebilir. Bu dönemde yavru köpekler pirelenir yavruların ensesine pire ilacı yaptığınız an yavruları bir birinde ayırın en az iki gün yavruları bir birine yaklaştırmayın yaptığınız dış parazit  damlasını yalamasınlar.  Emziren anneye sadece emzirme döneminde ev yemekleri verebilirsiniz  asla tavuk kemiği ve diğer kemiklerden vermeyin. Köpeğinizin bağırsaklarını yırtacaktır. Bu yüzden kemiklerden uzak durun. Doberman köpeğinizi 6 yaşından sonra çiftleştirmeyin annenin hayatını riske sokarsınız.

 

 

Beslenme

Doberman için yaşamı boyunca mükemmel kalitede bir köpek maması beslemek çok önemlidir. Doberman yavrusu, köpeğin yetiştiricisi veya veterineri tarafından onaylanmış, yaşına uygun bir diyetle beslenmelidir. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Bol miktarda temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

Köpek Eğitmeni Mahmut ÇELİK

0536 785 07 43

 

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

                                                   İSTANBUL

DOBERMAN-EKLE.jpg
DOBERMAN-EKLE.jpg
bottom of page