top of page
Dog-Labrador.jpg

   

Hakkında

   Tatlı yüzlü, sevimli Labrador Retriever,  en popüler köpek ırklarındandır. Labrador lar, orta ila büyük bir köpek arayan bir aile için etrafta dolaşmak için fazlasıyla sevgiye sahip olan arkadaş canlısı, dışa dönük ve yüksek ruhlu arkadaşlardır. Sağlam, dengeli Labrador Retriever, cinsiyete bağlı olarak omuzda 53 ila 58 cm arasında durabilir ve 25 ila 36  ağırlığında olabilir. Yoğun, sert kaplama sarı, siyah ve lezzetli bir çikolata renginde gelir. Baş geniş, gözler şefkatle parlıyor ve kalın, sivrilen 'su samuru kuyruğu' sonsuza kadar türün doğuştan gelen hevesini işaret ediyor gibi görünüyor. Laboratuarlar arkadaş canlısıdır. Tüm aile ile bağ kuran arkadaş canlısı ev arkadaşlarıdır ve hem komşu köpeklerle hem de insanlarla iyi sosyalleşirler. Ancak rahat kişiliğini düşük enerjiyle karıştırmayın:

Tarihi

Labrador Retriever, Newfoundland'ın geleneksel su köpeğidir ve uzun süredir bir ördek av köpeği ve balıkçının eşi olarak kullanılır. Cins, 1800'lerin başlarında Kanada'yı ziyaret eden İngiliz soyluları tarafından Laboratuarların tespit edilmesiyle en yüksek popülaritesine istikrarlı bir şekilde tırmanmaya başladı. Bu sportif kontlar ve lordlar, "Labrador köpekleri"nin güzel örnekleriyle İngiltere'ye döndüler. (Newfoundland'daki bu köpeklerin Labrador ile tam olarak nasıl ilişkilendirildiği belirsizdir, ancak adı takılıp kalmıştır.) 19. yüzyılın ikinci yarısında, İngiliz yetiştiriciler bu türü iyileştirip standartlaştırdı.

Bugün dünya çapında milyonlarca adanmışın çok aşina olduğu fiziksel ve mizaçsal cins özellikleri, Laboratuarın asıl amacını hatırlatıyor. Kısa, yoğun, hava koşullarına dayanıklı bir kürk tercih edildi çünkü Kanada kışında uzun tüylü retrieverler sudan çıktıklarında buzla kaplanacaktı. Atalarının anavatanında, trolden çıkan balıkları almak için bir balıkçı teknesine bir Laboratuvar atanacaktı. Buna göre, bir retriever olarak doğal içgüdülere sahip olmasının yanı sıra, köpeğin Kuzey Atlantik'in buzlu sularına uygun bir kürke ihtiyacı vardı.

Laboratuarın kalın, sivrilen kuyruğu - buna "su samuru kuyruğu" deniyor - güçlü bir dümen görevi görüyor, köpek yüzerken sürekli ileri geri hareket ediyor ve köpeğe dönmesine yardımcı oluyor. Cinsin karakteristik mizacına gelince, su samuru kuyruğu kadar türün ayırt edici özelliğidir. “İdeal mizaç, nazik, dışa dönük, uysal bir doğadır; Memnun etmeye hevesli ve insana veya hayvana karşı saldırgan değil, ”diyor cins standardı. “Labrador'da insanlara hitap eden çok şey var; nazik tavırları, zekası ve uyarlanabilirliği onu ideal bir köpek yapıyor. Bir Laboratuarın birincil niteliklerini tanımlarken, en önemlisi mizacı olabilir, çünkü faydası onun mizacına bağlıdır. Tanınmış bir köpek yargıcı, "Bir köpek gerçek cins mizacına sahip değilse, o bir Labrador değildir" diye yazmıştı.

Kennel Club (İngiltere) Lab'ı 1903'te tanıdı ve AKC, bu cinsin ilk köpeğini 1917'de tescil ettirdi. Labs, AKC kayıtlarını ilk kez 1991'de zirveye çıkardı ve o zamandan beri Amerika'nın en sevilen cinsi olarak hüküm sürüyor.

Labrador Bakımından Ne Beklenmeli?

   Laboratuvarlar genel olarak sağlıklı köpeklerdir ve sorumlu bir yetiştirici, dirsek ve kalça displazisi, kalp rahatsızlıkları, kalıtsal miyopati (kas zayıflığı) ve ilerleyici retinal atrofi dahil olmak üzere göz rahatsızlıkları gibi durumlar için üreme stokunu tarar. Bazı genç yetişkin Laboratuarlarında egzersiz kaynaklı çökme (EIC) adı verilen bir durum meydana gelebilir; bir DNA testi, yetiştiricilerin taşıyıcıları tanımlamasına ve hastalığa neden olmaktan kaçınmak için yetiştirme planlamasına olanak tanır. Diğer büyük, derin göğüslü köpekler gibi, Labs da şişkinlik adı verilen hayatı tehdit eden bir mide rahatsızlığı geliştirebilir. Sahipler, bunun meydana geldiğini gösteren belirtiler ve bu durumda ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir.

Sağlık

   Laboratuvarlar genel olarak sağlıklı köpeklerdir ve sorumlu bir yetiştirici, dirsek ve kalça displazisi, kalp rahatsızlıkları, kalıtsal miyopati (kas zayıflığı) ve ilerleyici retinal atrofi dahil olmak üzere göz rahatsızlıkları gibi durumlar için üreme stokunu tarar. Bazı genç yetişkin Laboratuarlarında egzersiz kaynaklı çökme (EIC) adı verilen bir durum meydana gelebilir; bir DNA testi, yetiştiricilerin taşıyıcıları tanımlamasına ve hastalığa neden olmaktan kaçınmak için yetiştirme planlamasına olanak tanır. Diğer büyük, derin göğüslü köpekler gibi, Labs da şişkinlik adı verilen hayatı tehdit eden bir mide rahatsızlığı geliştirebilir. Sahipler, bunun meydana geldiğini gösteren belirtiler ve bu durumda ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  1. Kalça Değerlendirmesi

  2. Egzersize Bağlı Çöküş (EIC) - DNA Test

  3. Centronükleer Miyopati (CNM) - DNA Testi 

  4. Göz Doktoru Değerlendirmesi

  5. Progresif Retinal Atrofi, PRCD (PRA-prcd, PRCD) - DNA Testi

  6. D Lokus (Seyreltik) - DNA Testi

  7. Dirsek Değerlendirmesi Elbow

Bakımı

Laboratuvarın kalın, su itici, dökülen çift katı vardır. Onları temiz tutmak için ara sıra banyo yapın. Tüm ırklarda olduğu gibi, Lab'ın tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve dişleri sık sık fırçalanmalıdır.

Eğitim

Laboratuarın fiziksel gücü ve yüksek enerji seviyesi ile erken sosyalleşme ve yavru köpek eğitimi dersleri hayati önem taşır. Yavru köpeği 7 hafta ile 4 aylık arasında çok çeşitli insanlara, yerlere ve durumlara nazikçe maruz bırakmak ve erken itaat eğitimine başlamak, onun iyi uyumlu, iyi huylu bir yetişkin olmasına yardımcı olacaktır. Köpek eğitim sınıfları, sosyalleşme sürecinin bir parçası olarak hizmet eder ve sahibinin gelişmekte olan kötü alışkanlıkları tanımayı ve düzeltmeyi öğrenmesine yardımcı olur. Laboratuvarlar, aile etkinliklerine dahil edilmesi gereken özverili, zeki ve hevesli arkadaşlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Labrador cinsi köpekler çok hareketli ve aşırı meraklı bir köpek ırkıdır. Her yere burnunu sokar bu meraklılığı ona artılar kazandırır. Meraklı oluşu av köpeği olması sebebi ile bağlantılıdır. Hassas burnu duyarlı kulakları keskin bakışları labrador köpeğini mükemmel bir avcı yapar. Bu özellikleri ona özel görevler yükler. Kadavra arama köpeği,  narkotik köpeği, bomba arama köpeği, körler için rehber köpeği  ve bir çok görevlerde ilk aranan köpek unvanına sahiptir. Erkek labrador köpekleri kişi koruma eğitimi alır,  mükemmel bir bekçi köpeğidir.

Labrador cinsi köpeğin yaşam alanı bahçe ortamında yaşayabilir. Ev ortamında da yaşayabilir. Soğuk hava şartlarına dayanıklıdır. Genelde sahipleri ile vakit geçirmeyi sever. Yalnızlığı yalnız kalmayı sevmez. Evde bakacaksanız günün belli saatlerinde başka bir odada yalnız kalmaya alıştırmalısınız. Sahiplerine olan bağımlılığı azaltmalısınız aksi halde evde  yalnız kaldığında  yalnız kalmaktan sıkılacak ve sürekli havlayıp komşuları rahatsız edecektir. Tüm diğer köpekler gibi evde yalnız kalacağı zaman demir yap boz  çitiniz olsun. Yaşam alanını çitle daraltın aksi halde tüm eşyalarınızı  elektrik kablolarınızı kemirecektir. Eve döndüğünüzde evin darma dağın olduğunu göreceksiniz. Altı aydan sonra evin içinde uygun gördüğünüz bir duvara bağlama kancası yaparak yalnız kaldığında belli bir alanda bağlayarak  yaşam alanını bu şekilde daraltabilirsiniz.

LABLADOR KÖPEĞİ EĞİTİMİ   

     ilk verilecek eğitim köpeğin tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi köpek üç aylık iken başlar. Tuvalet eğitimi köpeğin kendi evinde verilmesi gereken bir eğitimdir. Başka bir evde verilen tuvalet eğitimi asla başarılı olmaz. Köpek çiftliğinde tuvalet eğitimi verilmez. Verilmiş olsa bile tuvalet eğitimi köpeğin eğitim verildiği yerde kalır. Yaşayacağı eve geldiğinde hiç eğitilmemiş gibi davranır. Bu yüzden sahipleri ile birlikte kendi yaşadığı evde verilir. Köpekler kendi yaşam alanını ve liderlerinin yaşam alanlarını kirletmezler. Evinize davet edeceğiniz köpek eğitmeni köpek sahibine lider olmayı  öğretir.  Böylece köpek liderlerinin yaşam alanını kirletmekten vazgeçer. Eğitmen doğru yere tuvalete nasıl gideceğini  ögretir.  Tuvalet eğitiminin yanında köpek ev eşyalarına zarar vermemeyi öğrenir. Evde yalnız kaldığında havlama huyundan vazgeçer, kapı ziline koşup havlamaz,  gelen misafirlerin üzerine atlamaz, mutfak kısmına girmez, sahipleri yemek yerken  sahiplerini rahatsız etmez, ısırma huyundan vazgeçer. Köpek eğitmeni evinize geleceği zaman o gün için köpeğinize eğitmen gelene kadar  yemeğini kesinlikle vermeyin. Eğitmen köpek sahiplerine özel bir yemek eğitimi verir. Öğreteceği  diğer bir kaç hareketi de  köpek sahiplerine ev ödevi olarak verir. Köpek sahipleri  kendilerine öğretilen eğitimleri  bir hafta kendi başlarına köpek üzerinde uygular. Bu eğitimden sonra artık köpek sahiplerini tamamen lider olarak kabul etmiştir ve tuvalet eğitimi sonsuza kadar çözülmüş olur. Köpek eğitmeninin evde uygulamalı olarak göstereceği eğitim  iki saatten fazla sürmez. Bu iki saatlik uygulamalı eğitim yeterli bir süredir. Burada köpeğin sahipleri eğitim almış olur ve aldıkları eğitimi bir hafta boyunca sabah akşam birer saat köpekleri ile  çalışırlar. Bir hafta sonunda eğitmen sadece yanlış giden bir konu var mı diye kontrole gelir.

TASMALI VE TASMASIZ EĞİTİM ( temel ve ileri itaat eğitimi )
köpeğinizi bana eğitime verdiğinizde köpek artık benim köpeğim olmuştur. Bir köpek eğitmenini köpeği nasıl eğitilirse sizin köpeğiniz de o şekilde mükemmel eğitim alacaktır.

 

 

 

Egzersiz

Labrador Retriever, her gün bolca egzersize ihtiyaç duyan, coşkulu, çok enerjik bir cinstir. Yeterince egzersiz yapmayan bir Laboratuar, bastırılmış enerjiyi serbest bırakmak için hiperaktif ve/veya yıkıcı davranışlarda bulunabilir. Cinsin en sevdiği aktiviteler, geri almak ve yüzmektir. Laboratuarlar ayrıca av gezilerinde veya saha denemelerinde ve ayrıca çeviklik, itaat, iz sürme ve rıhtım dalışı gibi köpek sporlarına katılarak enerji yakmayı severler. Birçok Laboratuar ayrıca arama kurtarma, uyuşturucu ve bomba tespiti gibi önemli rollerde ve hizmet ve yardım köpekleri olarak çok çalışır.

Beslenme

Labrador Retriever, ticari olarak üretilmiş veya veterinerinizin gözetimi ve onayı ile evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek maması üzerinde başarılı olmalıdır. Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. İkramlar eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli, hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Temiz, taze su her zaman mevcut olmalıdır.

İYİ EĞİTİMLİ BİR DOST

SİZİNLE DAHA İYİ İLETİŞİM KURAR

SİZE BİR NEŞE KAYNAGIDIR

KAZA GEÇİRME RİSKİ AZALIR

DAHA SERBEST KALABİLİR

DAHA GÜVENİLİR MUTLUDUR.

 

KÖPEK EĞİTİMİ - KÖPEK PANSİYONU - KÖPEK KUAFÖRÜ - KÖPEK YIKAMA - KÖPEK TUVALET EĞİTİMİ

EVİNİZDE KÖPEK EĞİTİMİ - EVCİL PET KARĞO EVCİL HAYVAN TAŞIMA PET KARGO HİZMETLERİ 

                                                   İSTANBUL

lablador-ekle.jpg
lablador-ekle.jpg
bottom of page